Rám obrazu

2 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Michalko14
Offline
Rám obrazu

Zdravím, potreboval by som radu od skúsenejších. Potrebujem z dreveného rámu odstrániť sádrový (možno kriedový) povlak. Na niektorých miestach sa pekne odlúpil ale niekde drži veľmi dobre. Nieje nato nejaký fígeľ? Trebárs teplovzdušná pištol? Vďaka za rady.

Fotografia v diskusiach - Michalko14
Obrázok používateľa docent
Offline

Musím sa priznať, že za celý život som sa ani raz nestretol s požiadavkou odstrániť celú povrchovú úpravu rámu obrazu. Vždy šlo o jej zachovanie, spevnenie, doplnenie chýbajúcich časí alebo retuš poškodení.

Nuž čo, doba sa mení a proti gustu žiaden dišputát.

Úprave vzhľadu jednoduchých obrazových rámov a teda ich zhodnocovaniu sa po stáročia venovali dekoratéri. Pri práci používali dekoračnú masu na báze kriedy a zhruba od polovice 18. storočia aj papier-mâché, kompozitný tvárný materiál na bázi papieroviny.

Váš obrazový rám má jednoznačne kriedový podklad skladajúci sa z plavenej kriedy, kostného gleja a benátskeho terpentínu. Vychádzajúc z toho by som odporučil vyskúšať naparovanie (naparovacia kefa, naparovač odevov). Pôsobením horúcej pary by malo dojsť k uvolneniu glejového spojenia s rámom a vzhľadom na nerovnakú rozťažnosť dekoračnej masy a dreva k jej oddeľovaniu.

Vzhľadom na to, čo vám po odstránení povrchovej úpravy ostane, skúsil by som aj tú teplovzdušnú pištoľ :o(

Dovoľujem si upozorniť, že to bude práca zdĺhavá a výsledkom môže byť surový, možno aj kazový obrazový rám. Treba zvážiť výrobu nového, jednoduchého rámu alebo kúpu hotového rámu. Rám 50 x 70 cm Vás bude stáť 15 €.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.